Kokoschka w Pradze

Dalej wałkuje praskie tematy. Praskie wakacje za mną, a ja ciągle jestem pod wrażeniem tego miasta. Na audiobooku słucham "Cmentarz w Pradze" Umberto Eco, ale po siedmiu odcinkach bohater ciągle do czeskiej stolicy nie dotarł... A w międzyczasie wracam myślami do obrazów, które widziałam w Pałacu Wystaw w Pradze, o czym pisałam już tutaj

Oscar Kokoschka w 1963 roku

Tym razem o Oscarze Kokoschce i praskim epizodzie w jego życiu. Urodzony w 1886 roku Oscar Kokoschka to trzeci z wielkiego wiedeńskiego tria, razem z Gustavem Klimtem i Egonem Schiele. Jego ojcem był Czech pochodzący ze znanej praskiej rodziny złotników. Oscar był drugim z czterech synów. Jego rodzina przeniosła się do Wiednia, kiedy Oscar był dzieckiem. W dzieciństwie malarz marzył o zostaniu chemikiem, jednak jeden z jego nauczycieli zachwycony jego rysunkami zarekomendował  go do stypendium w Wiedeńskiej Kunstgewerbeschule

Katedra Florenc

W 1934 roku Oscar Kokoschka był już uznanym impresjonistą, właśnie zmarła jego matka, a sytuacja polityczna  w Niemczech i Austrii stawał się coraz bardziej skomplikowana. Dlatego też wyjechał do Pragi i przyjął czeskie obywatelstwo. Austriacki rząd chciał skusić go do powrotu oferując mu funkcję dyrektora Kunstgewerbeschule, a w 1937 roku w Osterreiches Museum fuer Kunst przedstawiono retrospektywę jego dzieł. W Pradze artysta poznał Oldę Pavlovską, która została później jego żoną, a on sam był bardziej zajęty wspieraniem Wojny Domowej w Hiszpanii. Na mocy postanowień Układu Monachijskiego z 1938 roku Praga przestała być bezpiecznym miejscem, więc Kokoschka był zmuszony do kolejnej emigracji, tym razem do Anglii. 

""Praski Most Karola" 1934

W czasie pobytu w Pradze pięćdziesięcioletni Oscar Kokoschka wypracował swój własny styl, nienaznaczony przez nowoczesne trendy. Jest bardzo pewny siebie w operowaniu farbą i traktowaniu swoich tematów, używa kolorów w wyrafinowany sposób, by osiągnąć różnorodne nastroje. W czasie pobytu w Pradze inspiracją dla malarza stał się otaczający go świat, a nie jego osobiste doświadczenia. Jego polityczne poglądy, przede wszystkim sprzeciw przeciwko wojnie i nazizmowi stały się jednymi z najważniejszych tematów, które malarz poruszał w swoich dziełach. 

"Praga. Nostalgia" 1938

Pierwszym obrazem, który Kokoschka namalował po przybyciu do Londynu była "Praga. Nostalgia" z 1938 roku. Malował z pamięci, uwieczniając słynną panoramę Pragi z mostem Karola i katedrą w tle. Para kochanków na brzegu to według interpretatorów sam malarz i jego przyszła żona Olda. Ich przyszłą emigracje miałoby symbolizować umieszczenie ich na łodzi. Twarz przypominająca Kokoschkę została uwieczniona na plakacie w prawym dolnym rogu obrazu. W tym dziele zawiera się cały żal malarza po utracie ojczyzny. 

Komentarze