"Upór" Anegela Duckworth.

Amerykański oryginał książki "Upór" Angeli Duckworth jest zatytułowany "Grit". "Grit" można przetłumaczyć tak, jak w polskiej wersji - upór, ale nie jest to jedyne możliwe tłumaczenie to także wytrwałość, krepa, hart ducha. Definicja pojęcia "grit" jest niezwykle pomocna.

grit (eng.) 1. odwaga i determinacja na przekór trudnościom; 2. cecha pozytywna, nie-poznawcza oparta na wytrwałości, wysiłku jednostki w połączeniu z pasją do określonego długoterminowego celu lub stanu końcowego (silna motywacja do osiągnięcia celu).
Niektóre definicje wskazują, że upór w rozumieniu grit jest cechą osobowości, nie pokrywa się to do końca z tezami przedstawionymi w książce. Całe sedno tej książki to jedno zdanie, upór ma zdecydowanie większe znaczenie dla osiągnięcia sukcesu niż talent. Pasja i wytrwałość to kluczowe czynniki składające się na upór. Upór nie musi być cechą przyrodzoną, upór można wypracować samemu, mogą wpłynąć na jego wypracowanie także czynniki zewnętrzne. 

Ludzie, którzy wypracowali w sobie upór potrafią skupić się na swoim celu. Mają pasję, której potrafią się poświęcić. Jeśli, jak ja macie skłonność do poświęcania się różnym celom i tym samym rozmienienia się na drobne, polecam zrobić ćwiczenie Warrena Buffeta, które opisuje autorka książki. Pomoże ono zapanować konflikt celów i ich porządkowania.

Skala uporu to ciekawe narzędzie to skala uporu, czyli test, który pomaga określić jak bardzo wytrwali jesteśmy w dążeniu do celu oraz jak wierni jesteśmy swoim celom. Skala uporu zmienia się na przestrzeni życia człowieka i optymistyczna informacja jest taka, że może się zmienić wraz z pracą nad swoimi celami. Posiadanie celu to pierwszy stopień do wypracowania w sobie uporu. 

Książka jest fascynująca. To świetna okazja, żeby zastanowić się nad swoimi celami i sposobami dążenia do nich. Upór to maraton, nie bieg krótkodystansowy. Im większy upór, tym większa satysfakcja z życia. 

Co dalej?
Obejrzyj wykład TED Talk autorki tutaj.
Ciekawą recenzję pełną obrazków takich, jak przytoczony powyżej, tutaj.

Komentarze