warto 28

1. Rezerwację na Onecie


Rezerwacja to Hala odlotów 2.0 bez Maxa Cegielskiego. Program o kulturze i problematyce okołokulturalnej. Katarzyna Janowska w pierwszych odcinkach rozmawia ze swoimi gośćmi m.in.  o tym, jaką część natury człowieka stanowi zło, stanie polskiej sceny muzycznej, czy o ostatnio wydanych biografiach, w tym głośnej biografii Pilcha. Do zobaczenia tutaj.

2. serial The Crown


Dla wielbicieli filmu "Królowa".  Scenarzysta filmu Peter Morgan ma obsesję na punkcie Elżbiety II, serial to trzecia produkcja na jej temat, którą popełnił (w międzyczasie była jeszcze sztuka teatralna). Serial to laurka, ale i ciekawe studium postaci. Może nie najdoskonalszy, ale warto obejrzeć.

3. przeczytać Silva rerum


Sylwa to forma piśmiennictwa popularna wśród polskiej szlachty, coś między pamiętnikiem, gawędą a kalendarium. Nazywano je popularnie "bibliami domowymi". Książka Litewskiej pisarki to opowieść o rodzinie Narwojszów. Całość to wciągające powieść o zazdrości, namiętności i powołaniu dziejąca się w mrocznych uliczkach siedemnastowiecznego Wilna. 

4. obejrzeć "Szermierza" i "Mandarynki"


O kinie estońskim zrobiło się głośno w międzynarodowych konkursach. Malutki kraj, który produkuje głównie w koprodukcji z Finlandią ma do opowiedzenia skomplikowaną historię głęboko splecioną z wielkim sąsiadem zza wschodniej granicy. 

5. przeczytać "Wykluczonych"


Artur Domosławski to nie tylko autor biografii "Kapuściński: Non Fiction", ale także wieloletni korespondent "Polityki" z Ameryki Południowej. W zbiorze reportaży próbuje przyjrzeć się niezwykle skomplikowanemu zjawisku wykluczenia społecznego, cytując między wierszami Papieża Franciszka. Autor zastosował ciekawą formę, najpierw serwuje reportaż, potem następuje część zatytułowana "Poza kadrem", czyli komentarz, bardzo często stanowi tylko wstęp do rozważań, które trzeba sobie doczytać gdzie indziej. Tak, czy inaczej warto. 

Komentarze