Trzy książki

Klucz - kraje nadbałtyckie. Wybór - dosyć przypadkowy, na który wpływ miała dostępność w bilbiotece. Wniosek - wydajemy bardzo mało literatury nadbałtyckiej.

Litwa


Całkiem przyjemna powiastka kryminalna z ciekawie zarysowaną zupełnie nie kryształową główną bohaterką. Oficer śledcza na litewskiej prowincji zostaje skonfrontowana nie tylko z trupem pięknej siedemnastolatki znalezionej w hotelowej wannie, ale przeszłością w formie byłego kochanka. Także postaci drugoplanowe to plejada charakterów, ambitna sekretarka, wszędobylska kotka i alkohol, cieniem wiszący nad bohaterką. Litwinka serwuje czytelnikowi kilka przyjemnych wieczorów. 

ŁotwaŚwietna powieść. Naprawdę dawno nie czytałam, dawno tak ciekawej książki. "Aja" to powieść o łotewskiej wsi lat dwudziestych. Główny bohater to parobek zakochany w tytułowej Aji. Prosty chłopak zmienia się pod wpływem rozpuszczonej dziewczyny. Tło społeczne jest bardzo ciekawie zarysowane. Także do głównych bohaterów trudno mieć uwagi, jako, że autor świetnie opisuje ich ewolucję. 

Estonia


"Oczyszczenie" to sprawnie napisana powieść o burzliwej historii skomplikowanej kobiety na tle równie skomplikowanej historii Estonii. Pewnej nocy w 1992 roku do domu Aliide Truu puka młoda dziewczyna, Zara. To nie przypadek, los dziewczyny jest spleciony z życiem staruszki. Historia życia Aliide jest skomplikowana, pełna frustracji, lęku i zależności, przypominała trudną historię małego państewka bezwolnie wplątanego w działania potężnego sąsiada. Miłość, nienawiść i historia przeplatają się w tej niezwykle ciekawej powieści. 

Komentarze