Antkowiak. Próba biografii.


Biografie pisane wespół z bohaterem mają jedną podstawową wadę i jedną podstawową zaletę. Wadą jest kontrola zawartości, jaką sprawuje nad książką bohater, czasami zbyt wzmożona, która nie wypuszcza zbyt ciemnych szczegółów. Natomiast wielką zaletą takich biografii jest wyraźnie słyszalny głos autora. Balans między tymi dwoma cechami, a raczej określenie która z nich przeważa, pozwala stwierdzić, czy powstała książka warta czytania.

[ilustracja za: ksavery.files.wordpress.com]

Jerzy Antkowiak to centralna postać mody okresu PRL-u. Jako główny projektant w Modzie Polskiej kształtował gusta pokoleń Polek. Książka "Antkowiak. Niegrzeczny chłopiec polskiej mody" to portret w hołdzie, ale nie na kolanach. Bogato ilustrowane wydanie jego biografii zawierające fotografie i wzory kreacji "do wykorzystania" świetnie oddaje pełne blichtru i koloru życie projektanta. 

[ilustracja za: ksavery.files.wordpress.com]

W tej książce Jerzy Antkowiak żyje. Mówi wyraźnie swoim głosem, na szczęście jest to głos erudyty i gawędziarza z wielkim poczuciem humoru. Mimo, że współautorka ma lekką skłonność do, moim zdaniem, zbyt kwiecistych porównać, Antkowiak to postać tak barwna i fascynująca, że książkę czyta się szybko i przyjemnie. Biografia Antkowiaka to idealna książka na listopad, na długie jesienne wieczory.

Co dalej?
Rozmowa z Jerzym Antkowiakiem do przeczytania tutaj.
Autorka pisze bloga, do zobaczenia tutaj

Komentarze

  1. Twoja książka czy z biblioteki?

    OdpowiedzUsuń
  2. moja. tyle, że pożyczyłam cioci, jak odda to mogę ci pożyczyć

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz