Warto (21)

Cały odcinek o mojej ostatniej obsesji, czyli o Festiwalu Niebezpiecznych Idei (Festival of  Dangerous Ideas). Festiwal  to doroczne wydarzenie, jak reklamują organizatorzy, które zbiera liderów myśli i kreatorów kultury do Opery w Sydney. Większość wykładów i paneli można obejrzeć na kanale Festiwalu na youtube. Poniżej można zobaczyć najciekawsze (moim zdaniem) z nich.

1. Naomi Klein o kapitalizmie i klimacie


Naomi Klein to chyba najsłynniejsza alterglobalistka na świcie. Jej wykład traktuje nie tylko o kapitalizmie i klimacie (o czym Klein napisała ostatnią książkę zatytułowaną "This Changes Everything: Capitalism vs. the Climate"), ale także o kryzysie uchodźczym, w którym znalazła się Europa - poruszający głos w dyskusji. 

2. Anne Manne o epidemii narcyzmu 


Autorka wspomina o niesamowitym wzroście narcystycznych bohaterów w literaturze, jakieś 20 procent na przestrzeni ostatnich dwudziestu lat. Przykłady, które przytacza są bardzo aktualne, Kanye West i cała rodzina Kardashianów, Lance Amstrong. 

3. Panel o problemach współczesnego świata


Rozmowa o klimacie, ginących gatunkach i zagrożeniach z kosmosu. Paneliści odpowiadają na pytanie, co czeka ludzkość w najbliższych latach.

4. Marc Lewis o uzależnieniach


Profesor Lewis to holenderski kognitywista, który zadaje bardzo niewygodne pytanie, co jeśli uzależnienie nie jest w ogóle chorobą.

5. Helen Joyce o prawie do śmierci


Rozważania profesor Joyce na temat eutanazji. Dlaczego tak wielu ludzi wspiera prawo do "asystowanej śmierci", a w tak niewielu krajach jest ona legalna?

Komentarze