Najgorszy człowiek na świecie. O różnych rzeczach.


"XX wiek był wiekiem nerwic i histerii. XXI wiek jest wiekiem depresji i nałogów."

O Krystynie, poniekąd
Mam wrażenie, że większość osób przeprowadzających wywiady ma klasyczny problem czwartoklasisty - czy narrator/podmiot liryczny to ta sama osoba, co autor? Więc pytają Małgorztę Halber, jak wiele jest Małgorzaty w Krystynie, zamiast zapytać w jaki sposób stworzyła Krystynę, a czytelnik powinien zadać sobie pytanie, ile jest Krystyny w nim samym. "Boję się gęby celebrytki-alkoholiczki.", mówi autorka, więc dajmy spokój Halber i wczytajmy się w jej książkę. Wracając do Krystyny, pracuje w telewizji i pije po godzinach, bo nie ma siły udawać, że jest duszą towarzystwa. 

O szczerości
Język ostry, mięsisty, bardzo naturalny i nieliteracki. "Najgorszy człowiek na świecie" to opowieść szczera do bólu. I nie jest to tylko użyta przeze mnie figura literacka. Nie pamiętam, żebym czytała tak szczerą książkę. Czytając ma się wrażenie, że czyta się literaturę faktu. Już na początku bohaterka mówi, że

"KAŻDY SIĘ WSTYDZI.
KAŻDY SIĘ WSTYDZI TRZECH RZECZY.
ŻE NIE JEST ŁADNY.
ŻE ZA MAŁO WIE.
I ŻE NIEWYSTRCZAJĄCO DOBRZE RADZI SOBIE W ŻYCIU.
KAŻDY."

A dalej jest tylko lepiej. Przez to że jest osobista jest uniwersalna. W tym miejscu czuję się w obowiązku dodać, że książka prawdopodobnie nie dostanie Nike w tym roku. Nieliteracka to nieładne określenie, ale pasujące, co więcej paradoksalnie, szorstkość języka i brak kwiecistych metafor dodaje książce jeszcze więcej wiarygodności (szczerość - plus100). To jest właśnie PRAWDA.

O zależnościach i uzależnieniach
Skąd się bierze nałóg? "Z pustki. Z braku."(z wywiadu dostępnego tutaj). Dlaczego się pije? "Ponieważ Jean-Paul Sartre twierdzi, że piekło to inni." Przywołuje świetne popkuturalne odwołania związane z problemem alkoholowym - bo kto z was wie, że Kirsten Dunst była na odwyku. Pisze o Bree z Gotowych na Wszystko, o Colinie Farrelu, bo przecież pijak to nie tylko pan Arek spod sklepu. "Każdy złodziej to pijak, a każdy pijak to złodziej, każde dziecko to wie, i dlatego trzeba podpisywać kontrakt."

O rzucaniu
12 kroków. Każdy o nich słyszał, prawda? Krystyna nazywa je McDonaldsem uzależnień. "Grupa nazywa się motywacyjna, bo ma cię zmotywować do trzeźwości. Na wszelki wypadek, gdybyś nie był przekonany." W rzuceniu picia nie chodzi o to, że tak zajebiście jest na trzeźwo, jak mówi bohaterka czujesz się wtedy jak mięso, "jakby mnie ktoś wysmarował błotem i smołą".  Chodzi o kontrolę, o przejęcie kontroli nad własnym życiem. Ostatnie rozdziały to bolesne posumowanie. Co robić? No co bo co  można robić, jak nie pijesz, nie palisz, więc nie masz przyjaciół. Pyta o Boga i sens życia. Odpowiedzi są prostsze niż się wydaje.


Co dalej?
1. Obejrzyjcie vloga Trochę Kultury, odcinek, w którym dziewczyny omawiają książkę Halber - tutaj
2. Wejść na profil Bohater na fcb - kliknij tutaj
3. Obejrzyjcie wywiad z autorką z cyklu KULTOWE ROZMOWY - tutaj.

P.S. Cytaty poza wyraźnie wskazanymi pochodzą z książki "Najgorszy człowieka na świecie" Małgorzaty Halber. Idź do księgarni i kup. 

Komentarze

 1. Dzisiaj widziałam to w księgarni i zawiesiłam się nad tym, bo pamiętałam okładkę z Twojego bloga, wtedy podeszła do mnie znajoma z którą akurat byłam i powiedziała, że dobra książka i w ogóle poleca. Czyli chyba muszę dodać do ciągle rozrastającej się listy pt. "jak-napiszę-magisterkę-to-przeczytam-dla-przyjemności".

  I dziena za przypomnienie o vlogu "Trochę kurtury", strasznie dawno nic nie widziałam, teraz trochę poskakałam po filmikach i już sobie odhaczyłam do przeczytania "Jak przestałem kochać design" i to to Leny Dunham, żeby może wreszcie zrozumieć jej fenomen jako głosu pokolenia, bo jeśli chodzi o jej serial, to nie przebrnęłam nawet przez pierwszy odcinek. / Grabek

  OdpowiedzUsuń
 2. och, jak nie spodobało Ci się Girls, to trzymaj się z daleka od książki Leny Dunham :)

  OdpowiedzUsuń
 3. A Tobie się spodobało? O_O

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. miejscami mnie irytowało (połowa bohaterów), ale od czasu do czasu potrafią błysnąć świetną sceną albo dialogiem. aczkolwiek, myślę, że w tym momencie formuła się wyczerpała.

   Usuń

Prześlij komentarz