Strażnicy nieba. Dokument.Dużym plusem Internetu jest podróżowanie po jego odmętach. Przeglądając encyklopedię pod hasłem znajdował się jeden, czasami kilka odnośników. Klikając na jakieś hasło w Wikipedii, w samym haśle klikając na co drugi wyraz można się przenieść do innej dziedziny, innego kraju, innego życia. Lubię takie podróże. 

Czytając o jakieś rezolucji ONZ trafiłam na nazwisko amerykańskiej ambasador Samanthy Power. W wieku dwudziestu trzech lat wyjechała ze Stanów, żeby zostać korespondentką wojny w Jugosławii. Po powrocie skończyła prawo na Harwardzie i napisała nagrodzoną Pulitzerem książkę o problemie ludobójstwa. Okazuję się, że do pracy na rzecz praw człowieka zainspirował ją polski prawnik karnista żydowskiego pochodzenia Rafał Lemkin. 


Film "Strażnicy nieba" Edet Balzberg opowiada o życiu Rafała Lemkina i jego walce o podpisanie przez państwa ONZ Konwencji ws. Zapobiegania i Karania Zbrodni Ludobójstwa. Życiorys Lemika jest osią filmu, którego akcję napędzają opowieści ambasador Samanthy Power, Benjamina Ferencza, oskarżyciela z procesów norymberskich, Luisa Moreno Ocampo, pierwszego prokuratora Międzynarodowego Trybunału Karnego i Emmanuela Uwurukndo, który zajmuje się uchodźcami z Wojny w Darfurze z ramienia ONZ. Wspaniały dokument, dla każdego kto interesuje się prawami człowieka.

Przeczytaj jeszcze:
"A Problem from Hell: America and The Age of Genocide" Samantha Power (jestem w połowie)
"Chasing the Flame: Sergio Vieira de Mello and the Fight to Save the World" Samantha Power

Komentarze