Opowieść podręcznej. Atwood. Trzeba przeczytać.Jak stworzyć antyutopię wg. Margaret Atwood? 

1. Weź fragment Pisma Św., na przykład ten: 

Rachela zaś, widząc, że nie może dać Jakubowi potomstwa zazdrościła swej siostrze i rzekła do męża: „Spraw, abym miała dzieci; bo inaczej przyjdzie mi umrzeć!”. Jakub rozgniewał się na Rachelę i odparł: „Czyż to ja, a nie Bóg, odmawiam ci potomstwa?”. Wtedy ona powiedziała: „Mam niewolnicę Bilkę. Zbliż się do niej, aby urodziła dziecię na moich kolanach; chociaż w ten sposób będę miała od ciebie potomstwo”. 
Księga Rodzaju 30, 1-3 

2. Przenieś akcję kilkadziesiąt lat w przyszłość, po wielkiej rewolucji, która obaliła amerykański rząd, a na jego miejscu ustanowiła teokrację rządzoną przez militarną dyktaturę.

3. Stwórz obraz społeczeństwa opartego na hierarchii i patriarchacie, gdzie największą wartością kobiety jest możliwość prokreacji. Do tego stopnia, że młode kobiety, jak biblijna Bilke, są gwałcone, zmuszane do rodzenia i oddawania dzieci.

Margaret Atwood w jednym z wywiadów powiedziała, że postawiła sobie za zadanie nie napisać niczego, czego ludzkość by wcześniej nie uczyniła. Za podstawę amerykańskiej historii Atwood uznaje procesy czarownic w Salem, są jej zdaniem zderzeniem się wiary i polityki. Napisanie powieści zainspirowały teksty o życiu purytan, który przybywali do Stanów w XVII wieku. 

Autorka zadaje ważne pytania o miejsce religii w życiu społecznym, swobodę wyznania i prawo do niewyznawania. To ostatnie jest zwykle pomijane milczeniem w społeczeństwa składających się w przeważającej większości z wyznawców. Innym ważnym wątkiem powieści jest pozycja kobiety w społeczeństwie, jej rola i wartość. Podręczne są przedmiotami, chodzącymi inkubatorami. Żony to sfrustrowane ozdoby, są jeszcze mieszkanki Jezebel - ekskluzywnego burdelu. Książka pokazuje, jak niepokojąco szybko może zmienić się społeczeństwo. Wystarczy strach i jednoznaczne hasła. Jest jeszcze opór, który w naturalny sposób jest odpowiedzią na wszelką opresję. 

Proza Atwood jest do samego cna kobieca, w najlepszym tego słowa znaczeniu. Bliska najgłębszym doświadczeniom kobiet, uczuciom bliskim całej ludzkości. Nawet najbardziej czarne postaci, takie jak komendant, niczym wielu nazistów, ma drugie oblicze, szukają bliskości i czułości. "Opowieść podręcznej" to powieść totalna, której każdy wątek zostanie z czytelnikiem na długo. To jedna z tych niezapomnianych. 

Komentarze