Jane Goodall "W cieniu człowieka"


Przez pięćdziesiąt lat świat się zmienił. Roślinność była bujniejsza, Jane Goodall dopiero co przyjechała do Gombe. "Od świtu wspinałam się po stromych zboczach gór i przedzierałam się przez gęste lasy w dolinach." Jane Goodall pierwszy raz zobaczyła właśnie tam szympansy w naturze. "Nie dalej, ja dwadzieścia metrów ode mnie dwa szympansy samce siedziały na ziemi świdrując mnie oczami."


Książka "W cieniu człowieka" Jane Goodall została wydana w 1974 roku przez Państwowe Wydawnictwo Naukowe w serii biblioteka problemów. Język tylko lekko się zestarzał, tłumaczka namiętnie używa sformułowania behawior, na zachowanie ("Jak sądzę w tym czasie Louis Leakey uznał, że jestem osobą, której szukał przez blisko dwadzieścia lat, kimś, kto jest bezgranicznie zafascynowany zwierzętami i ich behawiorem, kimś kto potrafi zapomnieć na długo i bez żadnej trudności o powabach cywilizacji.:). 


"Związki seksualne między samcem i samicą szympansa są w dużym stopniu podobne do związków, które można współcześnie zaobserwować wśród młodych ludzi w Anglii i Ameryce. Innymi słowy szympansy prowadzą bardzo swobodne życie seksualne. Nie znaczy to jednak, że samica zaakceptuje każdego zalecającego się samca."


W książce Jane Goodall opisuje swoje początki w pracy z szympansami. Opisuje warunki w jakich mieszkała i pracowała. A co ciekawsze, zachowanie szympansów, swoje pierwsze odkrycie, że używają narzędzi do polowania. Opisuje zachowania seksualne szympansicy o wdzięcznym imieniu Flo. Flo się nie zabezpieczała, więc zaszła w ciążę, to była dla Jane doskonała okazja do obserwacji relacji między matką a młodym, a także między rodzeństwem. Pisze o życie (o tym, jak szympansy zdobywają pożywienie) i o śmierci. To bardzo prostolinijnie napisana opowieść o fascynacji życiem i behawiorem szympansów. Warto przeczytać.  Cała seria - biblioteka problemów - jest warta odkopania. 

Ciekawostka na koniec: "Kopulacja szympansów trwa bardzo krótko - od dziesięciu do piętnastu sekund."P.S. Zdjęcia pochodzą z art. "My life among wild chimpanzees", ich reprodukcje znalazły się w książce. Artykuł można przeczytać tutaj
P.S. 2 Wiem, że obsesyjnie piszę o Jane Goodall,  ale parafrazując reklamę - jest tego warta.
P.S. I jeszcze jedno - Marginesy wydają książkę Jane Goodall pt. "Mądrość i cuda świata roślin". Marsz do księgarni!


Komentarze