Liv Ullmann. Dwie książki. Kilka filmów.

"Kontynuować pracę - jako artysta - oznacza również akceptować fakt, że nie zawsze osiąga się to, o czym się marzy. Albo o czym marzą inni. I próbować dalej. Nie poddawać się, być ciągle aktywnym."
Liv Ullmann


Liv Ullmann to bezsprzecznie jedna z aktorek Ingmara Bergmana, on podarował jej najważniejsze role, ona oddała im całą swoją wrażliwość, po latach Ullmann tak napisze o swojej relacji z Bergmanem: "Kim teraz jestem? Byłam jego aktorką. Kochanką. Mamy ze sobą dziecko. Dla mnie wybudował dom na Faro. Jesteśmy najlepszymi przyjaciółmi. Wyreżyserowałam dwa jego filmy."

"Liv Ullmann. Linie życia" Ketila Bjornstad to zapis rozmowy autora z aktorką uzupełniony fragmentami pamiętników, wywiadów i obserwacji. Ta książka otwiera drzwi do poznania aktorki, podsumowuje jej życie i karierę. Pokazuje, że aktorka nie potrafi zatrzymać się w jednym miejscu, stale podróżując, głównie między Szwecją a Florydą. Nie wiedziałam, że Ullmann jest Ambasadorką Dobrej Woli UNICEF oraz żywo angażuje się w walkę o prawa kobiet. 


Natomiast "Przemiany" Liv Ullmann to książka, która przybliża czytelnikowi wielką wrażliwość aktorki, ale nie jest to w żadnym wypadku autobiografia. Raczej luźny zbiór wspomnień i refleksji. Zachwyca subtelne pióro i zmysł obserwacji. Relacja z córką, wyrzuty sumienia pracującej matki, a także fakt, jak ważna jest dla niej Linn. 

"Codziennie próbuję pisać. Najtrudniej robić to w domu, pełnym telefonów, Linn, jej nianiek, sąsiadów. Gdybym była mężczyzną, wszystko byłoby inaczej. U mężczyzny szanuje się znacznie bardziej jego zawód, podobnie jak pracę wykonywaną w domu, jego zmęczenie, potrzebę koncentracji. 
Spróbuj powiedzieć dziecku, że mama pracuje, kiedy dziecko widzi na własne oczy, że ona po prostu siedzi i pisze."

Kadr z filmu "Persona"

Gdzie można podziwiać Liv Ullmann - aktorkę? Przede wszystkim w filmach Ingmara Bergmana, w obrazie "Persona" z 1966 roku, pierwszym wspólnym filmie, Ullmann wypowiada tylko jedną kwestię. Aktorka zagrała też w moim ulubionym (to nie do końca prawda, bo moje serce jest podzielone między ten film i "Fanny i Aleksander") filmie Bergmana, "Szeptach i krzykach". W ramach dalszych badań talentu Ullmann warto zobaczyć "Jesienną sonatę" oraz jeden z najważniejszych filmów aktorki, czyli  "Emigrantów", którzy umożliwili jej rozpoczęcie kariery w Hollywood. Liv Ullmann to jedna z najbardziej wrażliwych aktorek na świecie, ale przede wszystkim niezwykle mądra kobieta.

Wywiad z Liv Ullmann i Cate Blanchett, po angielsku. 

P.S. Na koniec - informacja dodatkowa - Ullmann nakręciła "Miss Julie", adaptację dramatu Strindberga z Jessicą Chastain w roli tytułowej. Trailer do zobaczenia tutaj

Komentarze