Angela Merkel. Cesarzowa Europy.

Wpisując do wyszukiwarki "Angela Merkel" Google sugeruje kilka haseł, całkiem oczywiste po ostatnich aferach "podsłuchiwana" , "biografia", a także dosyć zaskakująco "córka Hitlera". Niemiecka wersja wyszukiwarki dodaje jeszcze "Steckbrief", czyli list gończy. Angela Merkel, niepodzielna władczyni jednego z największych państw Europy, najważniejszy gracz Unii Europejskiej, nadająca jej bieg przez ostatnich kilka lat bezsprzecznie budzi kontrowersje, jak każdy polityk wywołuje mieszane uczucia, ale na czym dokładnie polega jej fenomen...


Żelazna dama, Margaret Thatcher rządziła Wielką Brytanią przez 11 lat, Angela Merkel jest kanclerzem Niemiec już ponad osiem lat. Co sprawia, że kobieta utrzymała się na najważniejszym stanowisku w państwie i jest uważana za najważniejszego polityka w Europie od lat, podczas gdy prezydenci i premierzy przyjeżdżający z nią na unijne szczyty zmieniają się nieustannie? Czy płeć jej pomaga, czy przeszkadza?

Angela Merkel nie skalała się ani jednym skandalem, o jej życiu prywatnym także wiadomo niewiele, jej męża nazwano nawet fantomem. Wiele cech, które najbardziej sobie ceni niemiecka kanclerz, cech, które stanowią o jej sukcesie, wyniosła z domu. Wychowana pod okiem surowego ojca na plebani jest jednym z "Pfarrerskinder" (czyli dzieci pastorów), jak nazywa się ich w Niemczech, właśnie tam wykształciła w sobie autodyscyplinę, głód sukcesu, pryncypialność, skromność i surowość wobec innych, ale przede wszystkim wobec siebie. Jako dziecko pastora mieszkające na terenie komunistycznej NRD była przez całe dzieciństwo i młodość obserwowana, proponowano jej nawet w późniejszych latach współpracę ze Stazi; świadomość, że każde twoje słowo, każdy gest może zostać wykorzystany przeciwko tobie to clue bycia politykiem.

Merkel z mężem, Joachimem Sauerem

Niemniej jednak i jej zdarzały się klasyczne polityczne wpadki. "Stawiając nogę na pierwszym szczeblu kariery, Merkel nie kreowała jej świadomie." Angela Merkel jest jednym z tych polityków, którzy uczą się na błędach. Nie widzi potrzeby zabawiania mediów, przekonywania ich do siebie, czy zabiegania o ich uwagę. Za nic ma komentarze na temat swoich strojów, czy figury. Swoją partią rządzi żelazną pięścią, jednemu z jej partyjnych kolegów wyrwało się nawet klasycznie freudowskie przejęzyczenie "CDU to Merkel". Merkel jest politykiem, który odnosi się do kluczowych problemów współczesnego dyskursu politycznego, czyli homoseksualizmu, religii, w szczególności pozycja kościoła, oraz problemu immigrantów, nie zapominając o tym, kim jest jej wyborca. Nie oszukujmy się, to Merkel rozdaje karty na starym kontynencie, warto przeczytać jej biografię, by dowiedzieć się, w jaki sposób zdobyła talię. 

Komentarze

  1. Podziwiam tą kobietę, chociaż rzeczywiście nie jest przesadnie medialna ;) A i na półce czeka-wprawdzie inna- ale też o niej książka do przeczytania

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz