Miriam Margoleyes. Dickens. Wielkie Nadzieje.

"Wielkie Nadzieje, to pierwsza książka, która powinien przeczytać ktoś, kto nie zna Dickensa." M.Margolyes (Profesor Sprout z Harry'ego Pottera)Qian (prowadzący): "Wielu ludzi zna Dickensa jedynie z Opowieści Wigilijnej, ty jesteś fanem Dickensa na pełny etat. Mówiłaś, że czytałaś jego książki raz po raz przez całe swoje życie. Co Cię fascynuje w jego prozie?"
Miriam Margolyes: "To postaci, które są takie niesamowite i wielowarstwowe. I odmienne od wszystkich innych. To świat, który z nimi tworzy. Który nie jest dokładnie taki sam jak nasz świat, to świat alternatywny. Jaśniejszy, większy, dziwniejszy. Oraz jakość prozy. Dickens pisze najlepszą prozę, jaka kiedykolwiek, gdziekolwiek została napisana. I będę broniła tego stwierdzenia, aż do końca. Jest równy Szekspirowi."

Inne ciekawe wywiady z Margolyes: tutaj, tutaj (cudowny!!!) i tutaj.

Komentarze

  1. Dickensa znam tylko z Opowieści Wigilijnej i chyba widziałam Dumę i Uprzedzenie. Zazwyczaj wolę przeczytać książkę, ale Dickens mnie jakoś odstrasza, również dlatego, że wielu oczytanych znajomych mówiło mi, że cierpi on czasami na wodolejstwo. Ale pewnie kiedyś po niego sięgnę. Natomiast na YT obejrzałam jakiś czas temu trzy miniseriale zrobione przez BBC na podstawie prozy Dickensa. Great Expectations z 1999 roku, Little Dorrit i Bleak House, które było świetne. Najbardziej polecam właśnie Bleak House.

    OdpowiedzUsuń
  2. Duma i uprzedzenie rzeczywiście Dickensa

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz