Mama Muminków. I nie tylko. O Tove Jansson.

Życie to nie bajka, a może jednak? Dawno, dawno temu, wcale nie za górami (patrząc z polskiej perspektywy), ale za morzem żyła sobie pewna dziewczynka. Urodziła się tuż przed zawieruchą wojenną tacie rzeźbiarzowi i malarce. Finowi i Szwedce. Zarówno pochodzenie rodziców jak i dom rodzinny odegrają wielką rolę w życiu dziewczynki. Ale wróćmy do bajki. Dziewczynka, nazwijmy ją Tove, a na nazwisko dajmy Jansson, miała niezwykłe talenty; pięknie rysowała, wymyślała niestworzone historię, wydawała nawet własną gazetę. Była krnąbrnym dzieckiem, trochę jak Mała Mi, kochała wolność i potrzebowała samotności jak Włóczykij.

Mój ulubiony bohater Muminków

Dorosła, ale jak sama mówiła nigdy nie wyzbyła się wewnętrznego dziecka, dlatego pisała. Stworzyła wspaniały świat odseparowanych od ludzi trolli, czyli znanym wszystkim Muminków. Podczas tworzenia swoich postaci i opowieści często korzystała z inspiracji otaczających ją ludzi. Tak oto Mama Muminka przypomina jej własną niezwykle zaradną i praktyczną matkę, która przygarniała do serca wszelkie stworzenia. Tata Muminka, namiętny pamiętnikarz, przypomina jej własnego ojca, zamkniętego we własnym świecie rzeźbiarza. 

Jeśli ktoś ma ochotę na powrót do przeszłości...

Z bajek się nigdy nie wyrasta. Dlatego z tak wielką przyjemnością czyta się historię życia autorki Muminków. Nie tylko przypomina wspaniałe postaci z ulubionej bajki, ale także tłumaczy ich pochodzenie. Sama Tove Jansson powiedziała w jednym z wywiadów: "Kiedy pisze się książkę, człowiek robi to dla siebie, opisuje różne stany samego siebie." Życie Tove to nie tylko Muminki, ale także malarstwo oraz miłość, która była dla niej bardzo ważna. Boel Westin opisuje Tove z wielkim respektem i wyraźną sympatią. Nie wyobrażam sobie, że mógłby istnieć wielbiciel Muminków, który nie sięgnąłby po tą książkę. 

Komentarze

 1. Według mojego kalendarza, a zaznaczone są tam wszystkie nietypowe święta, dziś jest Dzień Włóczykija. Zastanawiam się jak fajnie można by obchodzić święto również mojego ulubionego bohatera Muminków? ;) Gratuluję dobrego bloga i ciepło pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mój dzień, dzięki tej informacji stał się oficjalnie cudowny :)

   Dziękuję za pochwałę i zapraszam ponownie.

   Usuń
 2. Parę miesięcy temu, dzięki tej książce dowiedziałam się, że "Muminki" napisała kobieta. True story, możesz się śmiać.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Uśmiechnęłam się, ale tylko troszeczkę :)

   Usuń

Prześlij komentarz