warto (8)

1) obejrzeć "Kolację z Andrzejem" Louisa Malle


Dwóch zaprzyjaźnionych artystów spotyka się po długiej przerwie i przez dwie godziny nadrabia zaległości. Rozmawiają o literaturze, filozofii, sztuce, polityce, swoich życiowych doświadczeniach, Jerzym Grotowskim i poszukiwaniu sensu życia. A zahipnotyzowany widz nie może oderwać wzroku od ekranu i chłonie każde słowo. 

2) przeczytać "My, z łaski Boga" d'Ormessona


Książki wydane w kolekcji Nike wypożyczam od czasu do czasu na chybił trafił. Po prostu zabieram je z półki zwykle nie wiedząc nic o autorze, czy fabule. I dotychczas się nie zawiodłam. Autor pochodzi z arystokratycznego rodu, a jego książka to rodzaj kroniki wielowiekowej historii rodziny francuskich arystokratów, kompendium wiedzy o Francji, o jej historii i społeczeństwie. Jedna rodzina, a w niej wiele postaw politycznych, religijnych, moralnych, ludzkie namiętności, zdrady i kryzysy. W tle bolesne zderzenie się wielowiekowego konserwatyzmu z nowoczesnością. Ja dałam się porwać, więc okazuje, że jest to pozycja nie tylko dla frankofila.

3) obejrzeć "Bambi vs Godzilla"


To nie wymaga komentarza. A tak na marginesie poszukuję książki Davida Mameta, o tym samym tytule.

4) obejrzeć wywiady z Mariną Abramović


Mariny ciąg dalszy. Każdy, kto czytał mój wpis o filmie "Marina Abramović. Artystka Obecna.", który można znaleźć tutaj, wie, że wręcz ubóstwiam jej pracę i osobowość. Dlatego serwuję kolejną porcję Mariny w postaci wywiadu z Charliem Rose tutaj i przekazu z Livestram - tutaj. Warto zobaczyć, bo Abramović jest zaangażowana w kilka nowych projektów, które warto znać.

5) zajrzeć i dać się zainspirować bibliotekami polskich pisarzy


Do znalezienia: http://booklips.pl/zestawienia/9-polskich-pisarzy-oraz-ich-prywatne-biblioteki/

Komentarze

  1. Czy "Kolacja z Andrzejem" była pokazywana w TV?

    OdpowiedzUsuń
  2. Nie, obejrzałam ją na youtube. Tutaj: http://www.youtube.com/watch?v=aY-ByEMfslg

    OdpowiedzUsuń
  3. Dzięki za link, może znajdę czas na obejrzenie.;)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz