Midnight Movies. Historia fenomenu.

s"Zaczęło się od miłosnego hołdu dla nocnych filmów, a skończyło na nocnym filmie obdarzonym miłością publiczności". Jim Sharman o Rocky Horror Picture Show

Jeden z wielu filmów które wypłynęły na fali socjologicznego fenomenu nocnych seansów. pomysł na nocne seanse wykrystalizował się, kiedy właściciele znaleźli niszę wśród widzów, którzy przychodzili na seanse, na których pokazywano maratony filmów grozy na Halloween, filmów eksploatacyjnych (grindhouse movies, czyli niskobudżetowe filmy o tematyce sensacyjnej, tutaj znajdziecie bardzo ciekawy artykuł o tym nurcie w kinie) czy wymuskanych bachanaliów. Pokazy bardzo często poprzedzano prezentacjami, występami (np. iluzjonistów), czy wykładami. Nie tylko Amerykanie zakochali się w tym zjawisku, odpowiedniki spotkań typu midnight movies powstały w Luksemburgu, Francji, a także Londynie. 


Najbardziej kultowe filmy nurtu midnight movies to między innymi Noc Żywych Trupów, The Rocky Horror Picture Show (TRHPS), czy Kret Jodorowsky' ego. Wszystkie te filmy łączą druzgocące recenzje krytyków oraz zachwyty fanów. Recenzja TRHPS - "rockowe kompozycje są poniżej krytyki, aktorstwo jest haniebne, a cały wieczór skończył się dla mnie bólem głowy, dla którego jedynie samobójstwo wydawało się sensownym remedium. Po zastanowieniu, bezpieczniejszym rozwiązaniem będzie jednak wymazanie całego okropnego doświadczenia na zawsze z mojej pamięci." Mimo dramatycznych recenzji, spec od reklamy zajmujący się filmem zauważył, że istnieją grupy ludzi, które chodzą na wszystkie dostępne im seanse RHPS. Mało tego ponad połowa badanych widzów przyznała się do przynoszenia na seanse rekwizytów. Fani filmu opracowali nawet zabawny Dekalog Rocky Horror, którego siódme przykazanie brzmiało: "Nie opuścisz żadnego seansu Rocky Horror Picture Show". Może właśnie tutaj powinniśmy upatrywać źródeł jego sukcesu?

Publiczność na jednym z pokazów TRHPS

Jak nazywał się największy fan Bette Davis? Jaki związek ze zjawiskiem midnight movies miał Andy Warhol? Kim byli pierwsi widzowie "Nocy Żywych Trupów"? Na te i inne pytania znajdziecie odpowiedź w książce "Midnight Movies. Seans o północy", autorstwa J. Hobermana i J. Rosenbauma. Przyjemna książka pełna ciekawostek, która mam nadzieję zainspiruje czytelników do wspólnego oglądania "dzieł" kinematografii o północy. 

I na deser odcinek "Kino Mówi" poświęcony filmom kultowym. Enjoy!

Komentarze