warto (3)

WARTO
(odcinek 3)

1. obejrzeć blog The Book Cover Club

       
"Czarodziejska góra" Tomasza Manna, wydania anglojęzyczne

Naprawdę piękny blog. Pod adresem http://bookcoverclub.blogspot.com/ znajdziecie blog oparty na prostym, ale niezwykłym pomyśle. Każdy wpis to inna książka ukazana poprzez swoje różne wydania. Bo często zdarza się nam oceniać książkę po okładce;) Zainspirowana tym blogiem produkuje swój własny wpis z okładkami ulubionej książki, fajna zabawa. A skoro jesteśmy przy okładkach polecam jeszcze jeden blog okładkowy, The Book Design Review, tutaj, od dawna go nie aktualizowano, ale warto przejrzeć wpisy, które się nie zdezaktualizowały ani o jotę. Regularnie aktualizowane jest natomiast Book Cover Archive, przekonacie się tutaj.

2. obejrzeć wystąpienie dr Srikumara Rao z konferencji TED

część pierwsza, część druga tutaj

Całe życie to dążenie do szczęścia, całe życie uczymy się jak być nieszczęśliwymi, bo całe nasze życie opiera się na założeniu "jeśli (coś się stanie), to (będę szczęśliwy/wa". Proste spostrzeżenia dr Srikumara Rao prowadzą do głębokiej refleksji nad wartością życia. "Czy wasze ciało przeszywa dreszcz emocji na myśl, że żyjecie? Czy każdą chwilą waszego życia rządzi najgłębszy sens? Czy wciąż macie ochotę padać na kolana, dziękując za szczęście, które was spotyka? Jeżeli nie, to marnujecie życie."

3. odwiedzić "Ministerstwo kawy" i spróbować bezy żurawinowejAdres: Marszałkowska 27/35, tuż przy Placu Zbawiciela na tyłach kościoła Najświętszego Zbawiciela. Same centrum Warszawy, w najmodniejszym "okręgu" gastronomicznym stolicy znajduje niewielka bardzo przestronna kawiarenka. W nowocześnie urządzonym wnętrzu można wypić bardzo smaczną latte i zjeść ekstatyczną bezę żurawinową, bezowo słodką wypłonioną kremem z mascarpone, której smak opiera się na kontraście słodyczy z kwaskowatym smakiem świeżej żurawiny, pychota. Autorką zdjęcia bezy jest Madame Edith, autorka bardzo smacznego bloga, który znajdziecie tutaj.

4.  odwiedzić aplikację PAH "ZAPLONUJ ZMIANY"


ZaPLONuj zmiany i gotuj bliskim w sposób, w którym pomaga innym. Oto pięć zmian, każdy z nas może wprowadzić w swoim życiu:
1. Nie marnuj jedzenia.
2. Kupuj produkty sezonowe.
3. Mniej mięsa i nabiału.
4. Wspieraj małych producentów żywności i lokalnych rolników.
5. Gotuj z głową wykorzystując energooszczędne metody.
Może to zabrzmi patetycznie, ale zmienianie świata należy zacząć od siebie. Aplikację znajdziecie tutaj.

5. przeczytać "Lalki w ogniu" Pauliny Wilk


Dobre chęci były, z ręką na sercu chciałam napisać oddzielny post, jakoś mi się nie złożyło. Dlatego serwuję na koniec wpisu fragment powieści, bo dobra literatura broni się sama, ja ze swojej strony polecam ją gorąco, ja i jury Nike, które nominowało książkę do tej prestiżowej nagrody, tymczasem obiecany fragment: "Indyjskie stroje są utkane ze znaczeń. Ubranie zawiera kod informacyjny. Niesie treści, które miejscowi z łatwością odczytują; obcym pozostaje podziwiać różnorodność form i kunszt wykonania. Hindus, wkładając ubranie, chce się jednocześnie porozumieć z innymi i pozostać w swoim świecie. Strój pozwala ustalić podobieństwa i różnice, jest misternie skomponowaną wizytówką. Pozwala określić siebie - w społeczeństwie głęboko zróżnicowanym przynależność do konkretnej grupy i rodziny daje punkt zaczepienia, ratuje przed roztopieniem  w masie. To jeden z powodów, dla których większość Hindusów - nawet żyjących w diasporze - pozostaje wierna tradycjom. "

Komentarze