Oglądać 4 minuty po dwunastej. Christian Marclay

Na dorocznej liście "100 najbardziej wpływowych ludzi na świecie" magazynu Time opublikowano krótką notkę na temat Christiana Marclay'a, Amerykanina o szwedzkich korzeniach, artysty konceptualnego i kompozytora. Prace Marclay'a eksplorują powiązania pomiędzy dźwiękiem, hałasem, fotografią, wideo instalacją i filmem. Pionier w używaniu gramofonów jako instrumentów muzycznych tworząc kolaże dźwiękowe. Używanie przez niego talerzy obrotowych i nagrań, zaczynając od końca lat siedemdziesiątych, wykształciło się niezależnie, ale jako paralela do użycia instrumentu w hip hopie, jak pisze Thom Jurek. 

The Telephones, 1995

Zdania co do instalacji Marclay'a są bardzo często wyjątkowo pochlebne, od pełnych aprobaty opinii krytyków po miłość. Inspiracją dla Christiana Marclay'a są przedmioty i zjawiska, którym bacznie się przygląda i nadaje im nowy wymiar. Jednym z najsłynniejszych dzieł artysty jest "The Clock". Pomysł na formę tego dzieła był prosty i odkrywczy jednocześnie, pozbierać różne fragmenty filmów, w które mają jakiś związek z czasem, ludzie patrzący na zegarek. A wszystko odtworzone w czasie daje nam możliwość interpretacji znaczenia czasu i jego roli w życiu człowieka. A także przyjrzenia się sobie, czy aby i my nie jesteśmy obsesyjnie uzależnieni od czasu. Artysta przygotował 24 godziny materiału stworzonego z fragmentów różnych filmów, czynnikiem łączącym poszczególne sceny jest fakt, że w każdej pojawia się zgar i wskazuje dokładnie taki czas jaki jest w rzeczywistości. 

Fragment instalacji "The Clock". Oglądać o 12.04.

Tutaj możecie obejrzeć materiał BBC2 o instalacji The Clock. Natomiast tutaj wywiad amerykańskiego dziennikarza Charlie'go Rose'a z Christianem Marclay'em. Niesamowity, fascynujący pomysł. 

Komentarze

  1. Szuκałem wciаz сzegoś co można poczytać i nie znudzić sіę tгafiając tylko te same text
    z іnnуch blogów. Bуle tak dalej

    Mу page :: opowiadania effu

    OdpowiedzUsuń
  2. miło to słyszeć. pzdr. a.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz