Filadelfijska opowieść (1940)

Time to make up your mind about people is never.

Świat klasowych podziałów chyli się ku końcowi, kiedy Filadelfijska socialite Tracy Lord (Katharine Hepburn) i C.K. Dexter (Cary Grant) wzięli ślub pod wpływem chwili i równie szybko i z pasją się rozwiedli. Przyczyną rozstania było nadużywanie alkoholu przez Dextera, który w ten sposób próbował poradzić sobie z niezdolnością Tracy do tolerowania niedoskonałości. Trzy lata po rozwodzie Tracy zamierza ponownie wyjść za mąż, tym razem za biznesmena i polityka Georga Kittredge, który jest niczym nie wyróżniającym się mężczyzną, który idealizuje Tracy. 

Od lewej - Ruth Hussey, James Stewart, Cary Grant, Katharine Hepburn

What a filthy idea coming to private house with the camera!

Dzień przed weselem, w domu Tracy pojawia się trójka niezapowiedzianych gości: Macaulay Connor, zwany Mike (James Stewart), Elizabeth Imbrie (Ruth Hussey) - dwójką przyjaciół nieobecnego brata Tracy, Juniora i Dexter we własnej osobie. Dexter, zatrudniony w plotkarskim magazynie Spy, zawarł ze swoim pracodawcą umowę, że w zamian za zdjęcia ze ślubu Tracy (który ma być ślubem roku), wydawca nie opublikuje kompromitujących zdjęć ojca Tracy z nowojorską aktoreczką. Tak naprawdę Mike i Elizabeth to reporter i fotografka z magazynu Spy. 

Grant, Hepburn, Stewart

W tym momencie zaczyna się niesamowita komedia omyłek, taka, których się już nie kręci . Komedia romantyczna, w której nie znajdziecie niesmacznych żarcików na niskim poziomie, ale wspaniałą fabułę, skomplikowanych bohaterów i prawdziwe uczucia. A co najważniejsze wspaniale zagrana, nagrodzona Oscarem rola Jamesa Stewarta, który doskonale odtworzył niezbyt rozgarniętego, ale utalentowanego pisarza. W niczym nie ustępują mu Katherine Hepburn i Ruth Hussey, obie nominowane do Nagrody Akademii. Sam film także wyróżniono nominacją, złote laury przypadły "Rebece" Hitchcocka, a wśród nominowanych znalazły się także "Grona gniewu" z Henrym Fondą i "Dyktator" Chaplina. Komedia romantyczna nie musi być idiotyczna, czy mało wymagająca intelektualnie, warto by powrócić do tej konwencji. 

Komentarze