Tonia i jej dzieci

2011  - Krakowski Festiwal Filmowy, Grand Prix "Złoty Lajkonik"
2011 - Lubuskie Lato Filmowe, Złote Grono w Konkursie Filmów Dokumentalnych

Ci, którzy interesują się literaturą znają Mikołaja Łozińskiego Z tych Łozińskich. Jego książka "Książka" (bawi mnie pisanie tego razem) została w tym roku nagrodzona Paszportem Polityki, polecam każdemu kto nie czytał. Ale nie mówilibyśmy w ogóle o tych Łozińskich, gdyby nie Marcel Łoziński, reżyser, dokumentalista i pedagog. Autor między innymi "Toni i jej dzieci", nominowanego do Oscara "89 mm do Europy", czy nagrody FIPRESCI za "Poste Restante". 

Tonia Lechtman z Marcelem i Werką

Marcel Łoziński w trakcie studiowania w szkole filmowej w Łodzi zbierał materiały do filmu dokumentalnego o trzech kobietach, które odsiadywały wyrok w jednej celi, jedną z tych kobiet była Tonia Lechtman. Cenzura przerywa praca nad filmem. Po latach Marcel Łoziński postanawia wrócić do tematu, ale przedstawiając go w zupełnie inny sposób. Tonia Lechtman już nie żyła, żyły jednak jej dzieci, Wera i Marcel. 

Film zaczyna sie od pokazania zdjęć z dziecństwa Wery i Marcela oraz ich matki Toni. Reżyser przedstawia nam swoich bohaterów. Czytają razem dokument, który ona podpisała. Dokument, który stanowią zeznania ich matki. Zeznania, w których Tonia Lechtman przyznaje się do wszelkich zarzucanych jej czynów. Czytając Marcel co chwila przerywa, kręci głową i w końcu stwierdza, że to nie są słowa jego mamy.

Toni i Marcel Lechtman, Marcel Łoziński, dziś

Tonia Lechtman trafia na pięć i pół roku do więzienia. W tym czasie jej dzieci błąkają się po domach dziecka. Tonia od czasu do czasu pisze do nich listy, w których wspomina jak dzięki pracy pionierskiej zmienia się Ojczyzna, że mimo obecności reakcji w wielu krajach, praca wre, a stopa życiowa wzrasta. Syn komentuje te listy jednym słowem, indoktrynacja. Bo Tonia to przedwojenna komunistka, której z komunizmu nie wyleczył nawet pobyt w komunistycznym więzieniu. Kobieta, która dla ideologii potrafiła poświęcić wszystko, nawet własne dzieci. 

Film "Tonia i jej dzieci" opowiada o tym, jak życiowe wybory rodziców wpływają na życie dzieci. Werka i Marcel płacą za nie wysoką cenę. Naznaczeni i napiętnowani przez całe życie próbują się odnaleźć w nowej rzeczywistości. A także poradzić sobie z sobą samymi. Ciekawym faktem jest, że żadne z rodzeństwa nie mieszka dziś w Polsce. Oboje wyjechali po 1968 roku. 

Film można obejrzeć za darmo na platformie www.iplex.pl

Komentarze