"Co się zdarzyło Baby Jane?" (1962)

1963 - Nominacja do Oscara dla Najlepszej Aktorki Pierwszoplanowej - Bette Davis
1963 - Nominacja do Oscara dla Najlepszego Aktora Drugoplanowego - Victor Buono
1963 - Nominacja do Złotego Globu dla Najlepszej Aktorki Pierwszoplanowej - Bette Davis
1963 - Nominacja do Złotego Globu dla Najlepszego Aktora Drugoplanowego - Victor Buono


Bette Davis to zjawisko w kinie. Potrafiła zagrać wszystko od niewinnych panienek na początku kariery, poprzez rozpieszczoną "Jezebel", zakochaną Elżbietę I, porywającą i osaczoną Margo z "Wszystko o Evie", aż do szaleństwa w postaci Baby Jane. Aktorka została nominowana jedenaście razy do Oscara. W pamięci wszystkich zostają jej wielkie sarnie oczy. Jej ostry, niski głos i przytłaczająca osobowość.

W 1962 roku aktorce w wieku 54 lat nie łatwo było znaleźć miejsce w Hollywood, takie aktorki zwykle grały drugoplanowe role matek, bądź dobrodusznych ciotek, rzadko kiedy darowano im pierwszoplanowe role bojąc się, że film nie odnajdzie widowni. Dlatego też kiedy Davis otrzymała scenariusz "Co się zdarzyło Baby Jane?"nie wahała się zbyt długo. Film powstał na fali sukcesu "Psychozy" Hitchcocka i stał się jednym z największych sukcesów finansowych roku. Betty nie byłaby jednak sobą gdyby nie wynegocjowała 10% udział w zyskach.

To opowieść o dwóch siostrach. O rywalizacji między tymi siostrami. W 1917 roku Baby Jane to najsłynniejsze dziecko w kraju. Jane jest rozpieszczana przez ojca do granic możliwości. Całej sytuacji przygląda się sceptyczna siostra Blanche, której matka przepowiada, że kiedyś to ona będzie w centrum uwagi i prosi by była lepsza dla ojca i siostry niż oni sa dla niej. Dziewczynka odpowiada, nie zapomni, jak nic nie zapomni.


Czas płynie. Blanche robi zawrotną karierę w Hollywood. Będąc na szczycie zostaje strącona, przydarza jej się wypadek, który przykuwa ją do wózka. Mijają lata i Blanche staje się coraz bardziej zależna od siostry, która izoluje ją od społeczeństwa. W tym samym czasie Jane wciąż żyje przeszłością, z utratą której nigdy się nie pogodziła. W swoim umyśle wciąż jest małą dziewczynką, którą wszyscy podziwiają. Kiedy jest bezsilna i wściekła zaczyna zachowywać się, jak rozpieszczona dziewczynka tupie i robi miny "nie boje się ciebie", mówi.

Film oparty jest na doskonałych rolach Bette Davis i Joan Crawford, którym realizmu dodawała niechęć, którą aktorki czuły do siebie w prawdziwym życiu. W trakcie kręcenia filmu raz po raz wyciekały do prasy informacje o kłótniach aktorek. W scenie, gdy Jane kopie siostrę Davis kopnęła Crawford w głowę, w wyniku czego Crawford odniosła rany wymagające założenia szwów. W odwecie   włożyła sobie do kieszeni obciążniki przy kręceniu sceny, kiedy Davis miała wlec jej bezwładne ciało, skutkiem czego nadwyrężyła sobie plecy.W sezonie nagród, Crawford była wściekła, kiedy dowiedziała się, że Davis została nominowana, a ona sama została przeoczona. Skontaktowała się z nominowanymi aktorkami, które nie mogły przybyć na ceremonię i zaproponowała odebranie nagrody w ich imieniu. Kiedy Anne Bancroft została wyczytana, jako zwyciężczyni za "Cudotwórczynię" (bardzo dobra rola, zasłużone zwycięztwo), Crawford triumfalnie przeszła obok Davis mówiąc "Odsuń się!". Davis skomentowała to po latach w taki sposób: "Gdybym wygrała to byłby dodatkowy milion dla naszego filmu. Joan cieszyła się, że się tak nie stało."

Kłótnie aktorek dodają filmowi pikanterii, a także pokazują, że wszyscy jesteśmy uwikłani w różnego rodzaju rywalizacje. Niektóre z nich mają charakter sportowy, inne motywują nas do działania, a jeszcze inne sprawiają, że jesteśmy w stanie skrzywdzić drugiego człowieka. Film "Co się stało Baby Jane?" pokazuje najgorszy rodzaj rywalizacji, napędzany przez zazdrość i szaleństwo. Po obejrzeniu filmu zostajemy sam na sam z tytułowym pytaniem i lepiej dla nas jeśli poznamy odpowiedź. 

Komentarze