Linda Mccartney - szkic postaci

Była tylko jedna taka Linda. Z domu Eastmann. Absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie  w Arizonie. Fotograf amator. Samotna matka, którą pewnego wieczoru spotkał w pubie Paul McCartney, to dla niej pisał przez prawie trzydzieści lat piosenki o miłości. Ona została jego żoną i matką czwórki dzieci.

MUZA.
Bycie czyimś towarzyszem na równych prawach, dążenie do spędzania każdej chwili ze sobą, wspieranie się na wzajem i inspirowanie, czyż może być coś piękniejszego. Przez dwadzieścia dziewięć lat małżeństwa, Paul i Linda rozstawali się najwyżej na kilka dni. 

"Maybe I'm Amazed" Paul McCartney

PIOSENKARKA.
Po rozpadzie The Beatles Paul McCartney założył grupę The Wings, której członkiem była Linda. Nazwa grupy związana jest z anegdotą, jakoby w czasie trudnego porodu córki Stelli, kiedy życie Lindy było zagrożone Paul modlił się i w jego wyobraźni pojawił się obraz skrzydeł (ang. wings), stąd wzięła się nazwa zespołu. Zespół wydał 8 albumów oraz został nominowany do Oscara za piosenkę "Live and Let Die".

The Wings "Live and Let Die"

Na fali krytyki spowodowanej zatrudnieniem Lindy przez Paula w The Wings artysta namówił żonę do napisania własnej piosenki, która odzwierciedlałaby jej uczucia, tak powstał singiel "Seaside Women", wydany dopiero w 1977 roku pod pseudonimem Suzy and the Red Stripes, singiel czerpie z muzyki reggae. "Seaside women" posłużyło także jako ścieżka dźwiękowa krótkometrażowego filmu animowanego Oscara Grillo, nagrodzonego Złotą Palmą.  

"Seaside women" Suzy and the Stripes

Po śmierci Lindy Paul McCartney wydał płytę z nagranymi i napisanymi przez nią (a także coverami) piosenkami pt "Wilde Praire". Utwory jej autorstwa świadczą o niezwykłej wrażliwości i poczuciu humoru Lindy. A także wyrazem jej pasji (gotowanie, zwierzęta, muzyka) i frustracji (prasowa nagonka i krzywdzenie innych). 

"Wilde Praire"  Linda McCartney

FOTOGRAF
Linda McCartney była świadkiem przełomu w historii muzyki rozrywkowej, świadkiem, który pieczołowicie uwieczniał najważniejszych muzyków, fotografowała oczywiście Beatlesów, ale także The Rolling Stones, The Kinks, Jimmiego Hendrixa, czy The Doors. Jej zdjęcia prezentowane są w najważniejszych muzeach świata. Do dziś są wydawane albumy z jej zdjęciami.
chcę pokazać, że zwykłe rzeczy są w życiu najpiękniejsze. nie lubię niepotrzebnie sprawiać żeby ludzie wyglądali pięknie. lubię piegi i charakter.bo to prawdziwe życie. 

John Lennon obiektywie Lindy
RODZINA
Linda i Paul mieli czwórkę dzieci. Heather, którą Paul adoptował po ślubie to córka Lindy z pierwszego małżeństwa, zajmuje się zawodowo garcarnstwem. Mary, podobnie jak matka jest fotografem i autorką książki o kuchni wegetariańskiej. Stella jest projektantką mody, jedną z najbardziej znanych na świecie. A ich jedyny syn James, poszedł w ślady ojca i został muzykiem.

Paul McCartney z dziećmi
KONIE
"Naprawdę czuję więź z końmi i po prostu kocham je ponad wszystko. Kocham ten punkt widzenia, siedząc na koniu, patrzeć na ludzkie ogrody, włóczyć się, doświadczam ten świat, będąc sama, jeżdżąc na moim koniu, czując wiatr. I przez sekundę czuję, jakbym była w niebie, niebie na ziemi. I to jest najlepsze, po prostu kocham to. To błogość, totalna błogość."

Linda McCartney na grzbiecie konia. 

WEGETARIANKA I AKTYWISTKA
Ona i Paul McCartney byli jednymi z pierwszych osób z showbiznesu, które intensywnie propagowały wegetariańzm jako alternatywny styl życia, oswoiły z nim opinię społeczną. Linda wydała wiele książek kucharskich o tematyce wegetariańskiej, a także stworzyła linię jedzenia dla wegetarian. Do wegetaranizmu doszła od miłości do zwierząt, do których cierpienia nie chciała się przyczyniać. Jej dzieło jest kontynuowane przez fundację jej imienia (http://www.lindamccartneyfoods.co.uk/) oraz inicjatywę Meat Free Monday (http://www.meatfreemondays.com/index.cfm). 


"White coated man"  Linda McCartney

Chciałabym, żebyście poznali kobietę, która mnie inspiruje. Na koniec kilka linków: film dokumentalny o płycie Lindy, który jest jednocześnie jej wspomnieniem pt. "Linda McCartney - Wilde Praire LP - Memoir" tutaj,  wywiad z Lindą na temat jej książki kucharskiej "Home Cooking" znajdziecie tutaj, natomiast wywiad z Lindą na temat jej książki kucharskiej "Linda's Kitchentutaj, a tutaj znajdziecie dokument o fotografiach Lindy pt. "Linda - Behind the Lens". Na deser, a w zasadzie na obad przepis na Chili Non Carne (czyli Chili Con Carne bez mięsa) tutaj.

Komentarze