Co ty wiesz o filozofii?

"Co ty wiesz o filozofii?" to cykl krótkich wykładów prezentowanych co niedziela w TVPKultura. Regularnie oglądam na internetowej platformie stacji "Tygodnik kulturalny" i to właśnie stamtąd dowiedziałam się o istnieniu tego cyklu. Moim pierwszym skojarzeniem był Leszek Kołakowski, wspaniały polski filozof, który swego czasu wydał cykl esejów pt. "Mini wykłady o maxi sprawach". 

Kołakowski w tej samej krótkiej kilkunastominutowej formie analizuje konkretne zagadnienie, które w mniejszym czy większym stopniu dotyczą każdego człowieka, mówi o władzy, seksie, równości i wielu innych. Tematy obejmują najważniejsze dla człowieka sprawy. Podobną formą posługuje się cykl prezentowany w TvpKultura. Wykłady prowadzone są przez profesorów Jana Hartmana i Zbigniewa Mikołejkę w sposób bardzo przystępny i interesujący. Trwają lekko ponad 10 minut, to doskonały czas, nie zdążymy się znudzić, ale w tym samym czasie wykładowca jest w stanie zainteresować naszą uwagę.

Moim zdaniem jednym z najlepszych wykładów jest wykład prof. Mikołejko o "Złu". 

Zgodnie z opisem na stronie, cykl "ma (...) pokazać, w jaki sposób filozofia towarzyszy nam w życiu codziennym i jak życie codzienne wpływa na filozofię. Jak współczesność zmieniła i wciąż zmienia pewne pojęcia filozoficzne." Jest to w pewnego rodzaju aktualizacja wykładów Kołakowskiego, bo przecież rzeczywistość wokół nas jest płynna, a wydarzenia można interpretować na różne sposoby. 

Wykłady te  mają swoje społeczne cele, w końcu nie bez powodu powstają we współpracy z Narodowym Centrum  Kultury, jaki to cel? Natchnienie nas do myślenia, poszerzenie naszych horyzontów, wydaje się, że tak. Aż chce się dodać wejście filozofii pod strzechy. I to jest moim zdaniem piękno tego programu, a także esejów Kołakowskiego, czyli zainspirowanie nas do własnych rozmyśleń i co za tym idzie dalszych poszukiwań. 

Większość wykładów opublikowano na kanale YouTube telewizji TVPKultura - http://www.youtube.com/user/TVPKulturapl oraz na stronie programu http://www.tvp.pl/kultura/magazyny-kulturalne/co-ty-wiesz-o-filozofii . 

Komentarze