"Wojna" J.M.Le Clezio


"LEGENDA O PIERWSZYM PAPIEROSIE

Dawno, dawno temu, ludzie nie znali ognia. Żyli w cieniu i podobni byli nietoperzom. W tych czasach żyła bardzo piękna kobieta, która nazywała się Pal Mal. Bała się, bo wszystko było czarne, bo nie było nawet gwiazd. I pewnego razu wzięła płachtę  gazety, włożyła do środka kurz i wypaliła. Ale to nie było dobre. Więc spróbowała z psią sierścią, ale to nie było dobre. I pewnego dnia przyszło jej do głowy, żeby włożyć do środka własne włosy i zaczęła palić. A dym był tak rozkoszny, tak słodki, było tyle ciepła i światła, że inni ludzie chcieli robić jak ona. Ale ponieważ nie wszystkie kobiety miały włosy koloru złota jak Pal Mal, pojawiły się rozmaite rodzaje papierosów. Były papierosy z włosami czarnymi, inne z włosami czerwonymi, inne z włosami szarymi. I od tego czasu ludzie już nie boją się nocy i lubią oddychać dymem papierosów, w którym tlą się włosy ich żon."

Za: "Wojna" J.M. Le Clezio wyd. WAB

Komentarze

  1. Mh... Akurat zapach spalonych włosów nie należy do najprzyjemniejszych. O czym właściwie jest ta książka?

    OdpowiedzUsuń
  2. trudno to ująć w kilka zdań. o chaosie. dwójce ludzi, którzy się jednocześnie mijają i poszukują. o tym że wojna to nie tylko wielkie zbrojne batalie, według le clezio wojna jest w każdym z nas. Bea B. główna bohaterka stara się zrozumieć istotę przemocy, odkrywa przy tym negatywne wpływy technologizacji współczesnego świata na człowieka.
    dodatkowo ta książka jest niezwykle ciekawa ze względu na warstwę językową, tak jakby le clezio stosował swoistą przemoc na języku.
    to bardzo dobra książka, ale taka którą trzeba czytać z otwartym umysłem, by nie stracić ani kropli, to nie jest lektura na zapchanie czasu. tak, czy inaczej polecam. aga

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz