"Synowie i kochankowie" D.H. Lawrence

"Synowie i kochankowie", najwybitniejsza powieść Lawrence'a (tak przynajmniej twierdzą wszystkie komentarze, ja przeczytałam tylko ją) to historia angielskiej rodziny, żyjącej w górniczej osadzie koło Nottingham na początku naszego stulecia. Osnuta na motywach autobiograficznych książka (ojciec pisarza był górnikiem w takiej osadzie, a matka natomiast pracowała jako nauczycielka), której osią staje się życie matki i jednego z synów. Poprzez młodzieńcze związki uczuciowe Paweł Morel powoli osiąga dojrzałość; jedynie więź z matką pozostaje dla niego niezmienna. 


Lawrence z mistrzowską wnikliwością odmalowuje najsubtelniejsze odcienie ludzkich uczuć i portretuje postacie, które poruszają nas wewnętrzną prawdą. Każdy z jego bohaterów jest unikatowy, każdy musi się zmagać z własnymi uczuciami,a także ludźmi, którzy ich otaczają. 

Pisarza uważa się za niezwykłego piewcę erotyzmu, jako jeden z pierwszych używał słów nieprzyzwoitych - krytycy uważają go za mistrza w opisywaniu emocji, od narodzin uczucia, poprzez pożądanie i jego spełnienie, aż do duchowego zjednoczenia bohaterów. Czytanie tej powieści to prawdziwa uczta, niektóre dzieła się po prostu nie starzeją. 

Komentarze