"Twierdza" A. de Saint-Exupery

Najbardziej znaną powieścią Antoine'a de Saint-Exupery'ego jest „Mały Książę” - lektura szkolna, w dodatku jedna z najcieńszych. Tę cieniutką książkę przeczytał prawie każdy. Piękną opowieść o sile przyjaźni i miłości.


A jednak to „Twierdzę” uznaje się za jego najwybitniejsze dzieło. Prawie pięćset stron napisane językiem biblijnym, ostatnie, niedokończone dzieło pisarza, który uważał ją za dzieło życia. Książkę wydano po śmierci pisarza w 1948 roku.

Twierdza” to utwór medytacyjny, zawierający przemyślenia autora na nurtujące go problemy. Narratorem książki jest następca tronu, opowiadający o swoim stylu rządzenia i podejściu nie tylko do poddanych i władzy, ale przede wszystkim do życia, we wszelkich jego aspektach. „Twierdza” nie została do końca zredagowana przez autora, dlatego niektóre tematy powtarzają się, co paradoksalnie nadaje książce głębi i zbliża stylistycznie do Biblii.

Wielość aforyzmów i przepisów na życie mogłaby wpłynąć na skojarzenie „Twierdzy” z utworami Paulo Coelho. A jednak powieść Exupery'ego zawiera w sobie dużo więcej treści, wydaje się być skarbnicą wiedzy o życiu, książką, której czytanie nie nuży, ani nie irytuje. Zawdzięczamy to przede wszystkim genialnemu zabiegowi stylistycznemu, którego używa autor. Ja sama nie jestem fanką książek pełnych aforyzmów i życiowych rad, tę jednak mogę z czystym sumieniem polecić, nie tylko z sentymentu do „Małego księcia”.

Poniżej kilka cytatów z „Twierdzy”.

"Jeżeli pozwolisz, żeby robactwo się rozmnożyło, rodzą się prawa robactwa. Oczywiście, rodzą się piewcy, którzy będą je wysławiać. Będą śpiewać o tym, jak potężny patos jest w zagrożeniu robactwa jego wyniszczeniem."

"Jeśli ktoś poniża drugiego. - powiedział mój ojciec. Sam ma niską duszę."

"Niedobrze, gdy serce ma pierwszeństwo przed duchem. I kiedy uczucie ma pierwszeństwo przed umysłem."

"Dlatego miłość niska i pospolita kocha tylko to, co ucieka, w przeciwnym razie wnet jesteś nasycony i zaspokojone pragnienie nudzi i męczy."

"Kiedy prawdy są oczywiste i absolutnie ze sobą sprzeczne, możesz tylko zmienić język, w którym je wypowiadasz."

Komentarze