"W Ameryce" Susan Sonntag

NATIONAL BOOK AWARD.
Powód, żeby przeczytać wspaniałą książkę. "O czym jest ta powieść? Jak każda wybitna książka - o wszystkim." Jak pisze w swojej recenzji Krystyna Janda, nomem omen odtwórczyni roli Heleny Modrzejewskiej w telewizyjnym serialu."W Ameryce" można uznać za beletryzowaną biografię wielkiej polskiej aktorki, choć sama autorka, twierdzi, że napisała książkę jedynie inspirując się jej losami. Ale nie tylko, to wspaniały portret środowiska, w którym się polska diwa obracała, a także dwóch krajów, z którymi związała swój los - Polski i Amerki.

Uwielbiam kiedy obcokrajowiec zadaje sobie trud poznania historii mojego kraju, kocham kiedy stara się go zrozumieć. Sonntag próbuje postawić się w miejscu moich rodaków żyjących na ziemiach polskich pod koniec XIX wieku, bez kraju, ale zawsze z imieniem Polski w sercu i na ustach. Obserwacje, których dokonała autorka na temat mentalności Polaków są bardzo wnikliwe i z powodzeniem można je odnieść do współczesnych mieszkańców Polski.

"Polska jest pełna pomników. Czcimy przeszłość, ponieważ to nasz przeznaczenie. Jesteśmy urodzonymi pesymistami; wierzymy, że to, co zdarzyło się kiedyś, zdarzy się znowu. Czlowiek, który odrzuca władzę przeszłości - to może właśnie definicja optymisty."W opozycji do Polski ukazano Amerykę, otwartą, multikulturalną, wielką. Inną. "Polska to były kręgi - wszystko znajome, nasycone, dośrodkowe. Tutaj, kraj jeszcze bardziej rozległy i bezimienny płynął i rozbiegał się na wszystkie strony naraz. Będąc w ciągłym ruchu z jednego nieznanego miejsca w drugie, Maryna nigdy nie czuła się bardziej skoncentrowana, tak mocno, tak niezależna od otoczenia. Aktorstwo opancerzyło ją, stawiając swe kategoryczne wymogi, ale i dając jedyną w swoim rodzaju satysfakcję."

Powieść Sonntag to przede wszystkim historia niesamowitej kobiety. Aktorki, która doprowadzała jednym gestem ludzi do łez, spełniała się na scenie i była sobą grając. Sonntag odmalowuje pełnokrwisty portret kobiety, którą targają namiętności, która  chce żyć pełnią życia, niespokojnego ducha, który nie potrafi znaleźć swojego miejsca.Cudowny język i pasjonująca historia wydaje mi się zdecydowanie godną polecenia na dobry początek bloga;) Tylko 5,5/6 (przykro mi, ale nie byłam w stanie pogodzić się z romansem z Henrykiem Sienkiewiczem, którego najzwyczajniej w świecie nie znoszę!).

cytaty za: "W Ameryce", S. Sonntag, Czytelnik, Warszawa 2003

Komentarze