Droga. McCarthy.

Czytając tę książkę czujesz niepokój. Autentyczny niepokój i niepewność. Bo jak możesz być pewien, czy jutro twój świat nie zburzy się w posadach. Czy nie będziesz musiał wybrać kilka najpotrzebniejszych rzeczy do plecaka, wziąć za rękę dziecko (jeśli takowe posiadasz) i nie obracając się za siebie wyjść z domu ze świadomością, że nigdy tam nie wrócisz. 


Bohater książki Cormaca McCarthy'egoDroga” jest jednym z nielicznych ocalałych z katastrofy. Razem z kilkuletnim synem przemierza spustoszoną krainę trzymając się głównego szlaku, czyli drogi. Szukając jedzenia napotykają ślady dawnego życia, dom rodzinny ojca, puszkę coca-coli, a jednocześnie starają się zostawić przeszłość za sobą. Ich podróż przypomina pielgrzymkę, która w pewnym momencie uzyskuje nawet cel. Drugą warstwą książki jest dojrzewanie do bycia mężczyzną, które syn odbywa pod czujnym okiem ojca i jak w życiu nadchodzi moment, gdy ojca zabraknie, gdy syn będzie musiał radzić sobie sam.

Tysiące ludzi każdego dnia opuszcza swoje domy, ucieka przed wojną, rewolucją, buntem. Z dzieckiem na ręku próbuje przedrzeć się przez granicę, by zagrzać miejsce w obozie dla uchodźców. Czy siedząc przed komputerem jesteś w stanie wyobrazić sobie, jak bardzo zdesperowany i przerażony musi być ktoś, kto zostawia cały dorobek swojego życia za sobą, wiedząc, że będzie musiał zacząć wszystko od nowa, w miejscu którego nie znają, między ludźmi, których językiem być może nawet nie znają. Wojna w dzisiejszych czasach jest bardziej niebezpieczna niż kiedykolwiek wcześniej, kiedy zagrożeniem jest broń chemiczna, biologiczna, atomowa i te pistoleciki wykrywające człowieka, analizując temperaturę otoczenia. W dzisiejszych czasach nie ma możliwości ucieczki, dlatego tak ważne jest by zapobiec każdej wojnie.

UNHCR -  The UN Refugee Agency
USCRI- U.S. Committee for Refugees and Immigrants
refugee.pl - gazeta uchodźców
UNHCR - Central Europe

Komentarze